Skocz do zawartości

Wybór odpowiedniego silnika.


toxiu

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirowałem się innym poradnikiem na tym forum o podobnej tematyce: 

Tutaj chciałbym przedstawić jedne z najpopularniejszych silników do serwerów Minecraft.
 

 1. Vanilla (https://www.minecraft.net/pl-pl/download/server) - Oficjalny silnik rozwijany przez Mojang (teraz już przez Microsoft) - nie pozwala na wgrywanie pluginów i/lub modów, nie jest za dobrze zoptymalizowany, przez co mimo dobrych specyfikacji na serwerze mogą występować lagi.
 2. CraftBukkit (https://getbukkit.org/download/craftbukkit) - Silnik pozwalający na użycie pluginów pisanych w Bukkit API, z tego co pamiętam był to pierwszy i najpopularniejszy z silników Minecrafta, jest bardziej zoptymalizowany od Vanilli.
 3. Spigot (https://www.spigotmc.org/) - Jest to coś w stylu kontynuacji CraftBukkita, rozszerza Bukkit API, jest o niebo bardziej zoptymalizowany oraz dodaje własny i większy plik do konfiguracji.
 4. Paper (https://papermc.io/) - Fork* Spigota. Co najważniejsze, jest potężnie zoptymalizowanym silnikiem oraz potężnie rozszerza API Spigota. Dodaje także potężny plik konfiguracyjny z ~200 linijkami, pozwala przykładowo całkowicie zablokować x-raya, co bardzo przydaje się na serwerach survival.
 5. Tunity (https://github.com/Spottedleaf/Tuinity- Jeszcze lepiej zoptymalizowany fork Papera, przytosowany pod najnowsze wersje Minecrafta. Poprawki z Tuinity są stopniowo dodawane do głównej gałęźi Papera.
 6. Purpur (https://github.com/pl3xgaming/Purpur) - Fork Tuinity dodający ponad 500 linijek do pliku konfiguracyjnego. Większość z tych opcji nie przyda się w codziennym prowadzeniu serwera, ale znajdą też się dosyć przydatne opcje, takie jak np. większe skrzynie kresu, czy ujeżdżanie mobów.
 7. Yatopia (https://github.com/YatopiaMC/Yatopia) - Fork forków - Yatopia to silnik który w swoim kodzie ma kody wielu innych silników, aby projekt był jak najbardziej zoptymalizowany. Jest w stanie utrzymać kolosalną ilość graczy, ale kosztem stabilności - ten fork jest bardzo niestabilny i posiada wiele (ciągle naprawianych) błędów.
 8. Sponge (https://www.spongepowered.org/) - Silnik z bardzo różniącym się API od API Spigota/Bukkita, działają na nim tylko pluginy pisane w Sponge (pluginy pisane w Spigot/Paper nie bedą tam działały). Dodatek SpontgeForge pozwala na instalowanie pluginów pisanych w Sponge na silniku Forge.
 9. Forge  (https://files.minecraftforge.net/) - Silnik na którym możesz wgrywać modyfikacje.
 10. Fabric (https://fabricmc.net/) - Polega na tym samym co Forge, ale tylko dla modów Fabric.
 11. Mohist (https://mohistmc.com/) - Silnik pozwalający na używanie modyfikacji z Forge oraz pluginów Bukkit jednocześnie. Jest bardziej zoptymalizowany od Forge.

Osobiście, na swoich serwerach najczęściej korzystałem z silnika Paper i mogę mu wystawić pozytywną opinię, ale z opisu najbardziej polecam Tunity.

Mam nadzieję, że chociaż minimalnie przyłożyłem się do Waszego wyboru silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • 1 rok później...

Hej, co do silnika, zalecał bym raczej Paper/Purpur, są to odmiany spigota, które wpuszczają pluginy z bukkita, myślę że jest to dobra opcja, sam taki silnik posiadam na większości moich trybów.
Pozdrawiam, wesołych świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucił bym może jeszcze jakieś forki P-Spigota które są wydajniejsze typu FamePaper bądź iSpigot itp 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się

Komentowanie zawartości tej strony możliwe jest po zalogowaniuZaloguj się
 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...